Jaki jest cel strony internetowej ? Jak mierzyć efekty i jakość wykonania.

Dlaczego nie warto wykonać strony internetowej bez odpowiednich założeń i celu ?

Każda strona internetowa to odpowiedni zestaw funkcjonalności i ułożenia treści. Tworząc stronę internetową powinniśmy zwrócić uwagę na to w jakim celu powstaje, dla jakiego typu Klienta i co ma realizować ? Proces tworzenia i projektowania strony można opisać jako szukanie odpowiedzi na kolejno stawiane pytania. W przeciwnym razie zrealizowana strona nie będzie spełniać oczekiwań Twoich Klientów. Warto poznać podstawowe zasady projektowania stron oraz na co zwrócić uwagę by osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Po co mi strona internetowa ?

cele-strony-internetowej

 Ważnym jest by umieć zadawać pytania o cel i strategię w jaki sposób strona internetowa ma pomóc Twojej firmie w zdobyciu klienta i budowaniu pozytywnego wizerunku. Ważne jest to głównie z powodów nie przepalania budżetu na stronę oraz późniejszego procesu pozycjonowania strony, która już na starcie ma złe założenia.

 

Czym jest konwersja i dlaczego warto ją mierzyć ?

Konwersja strony internetowej to inaczej współczynnik jej jakości. To realizacja naszych założeń i opracowanych celów dla strony przez użytkownika. To procent użytkowników którzy zrealizowali założony cel będąc na stronie. 

Co to jest wskaźnik konwersji ?

Poprzez ten wskaźnik możemy sprawdzić efektywność i skuteczność naszej strony internetowej. Wzór na wyliczenie wspóczynnika 🙁 ilość konwersji / ilość użytkowników ) x 100%.

Dlaczego warto wyznaczać cel konwersji ?

Bez określenia co chcemy mierzyć na stronie ciężko będzie nam zmierzyć jej efektywność.

Przykładowe cele konwersji dla strony internetowej:

  • jeżeli naszym celem jest kliknięcie przez użytkownika w numer telefonu otrzymamy konwersję dla tego celu,
  • zakup produktu lub wysłanie emaila co generuje pozyskanie leada ze strony internetowej,
  • dokonanie zakupu przez Klienta,
  • zarejestrowanie konta,
  • odwiedzenie jak największej ilości podstron,
  • obejrzenie filmu na podstronie,
  • odwiedziny jak największej ilości podstron,
  • pobranie ebooki lub zapis na newsletter

Optymalizacja konwersji czy to możliwe ?

Dzięki odpowiedniemu dobraniu celów na stronie jesteśmy w stanie poznać konwersję naszej strony internetowej. Znając współczynnik jesteśmy w stanie sukcesywnie pracować nad poprawą strony i ścieżek zakupowych oraz optymalizować procesy podróży użytkownika po stronie by poprawiać konwersję. Ważnym aspektem optymalizacji konwersji jest poprawa jakości strony oraz jej analiza. Zwykle podczas realizacji optymalizacji konwersji przeprowadza się także audyt strony internetowej pod względem jej użyteczności i optymalizacji SEO by móc wyłapać podstawowe i krytyczne jej błędy które mogą negatywnie wpływać na współczynnik konwersji. Warto obserwować statystyki google Analitycs i w odstępach czasu np: miesiąc sprawdzać jak nasze działania wpływają na efektywność strony.

Poznaj 4 cele strony internetowej

Zwiększenie i poprawa sprzedaży

Podczas realizacji tego celu warto skupić się na optymalizacji ścieżki zakupowej i zoptymalizować ofertę oraz kroki zakupowe w przypadku ecommerce.

Budowa świadomości marki

W tym celu warto postawić na projekt graficzny i stylistykę zgodną z głównym przesłaniem firmy. Dopasować komunikaty i grafikę do pozostałych kanałów komunikacji marki.

Cel edukacyjny strony internetowej

Warto w tym przypadku postawić na widoczny na stronie blog z dobrą typografią i projektem który nie przeszkadza w odbiorze treści.

Sklep internetowy – sprzedaż produktów

Współczesny klient styka się z marką na kilku poziomach. Warto zadbać o odpowiednią prezentację oferty na wszystkich dostępnych kanałach sprzedażowych i odpowiednio promować podstrony produktowe oraz landingpage sklepu. Wszelkiego typu materiały video będą tu pomoce. Ważne! By realizować cele sprzedażowe sklep musi być dostosowany i działać idealnie na urządzeniach mobilnych oraz posiadać dobrej jakości zdjęcia.

Analityka i mierzenie efektów i celów strony

Wszystkie działania nawet najlepiej wykonane będą błądzeniem w ciemności bez odpowiednio skonfigurowanego narzędzia analitycznego jakim jest Google Analitycs oraz ustawienie konwersji np w przypadku uruchomienia reklam w Google Ads. Warto zintegrować oba narzędzia by ze sobą współpracowały i dostarczały cennych informacji o generowanych źródłach ruchu do strony oraz potencjalnych stratach w ruchu oraz porzuceniach. Konwersja to nie tylko współczynnik pozyskania Klienta ale także zdobycie go w procesie rozbudowanej ścieżki zakupowej w czym może pomóc np tworzenie list remarketingowych. 

 

5ta1px

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *